top of page

ספורט או גיימינג? מה תורם יותר לילד שלנו

Updated: Apr 28

לפני שמגבילים את זמן המסך או מעודדים למשחקים בחוץ, הנה כמה עובדות שצריך להכיר ליעד צמח | 24.04.2024 | זמן קריאה: 5 דק' בנוף המשתנה של התפתחות הילד, הוויכוח בין ספורט מסורתי למשחק מודרני מעורר לעתים קרובות ויכוח סוער. בעוד ששני הדרכים מציעות יתרונות ייחודיים, הבנת תפקידם בטיפוח התפתחות בריאה היא חיונית עבור הורים. על אף שעולמות אלו לא תמיד מתאימים לכל ילד,  שילוב של השניים יכול לתרום באופן משמעותי לצמיחה ההוליסטית של ילדינו.

"פעילות ספורטיבית קשורה לרמות גבוהות יותר של הישגים אקדמיים" 

ספורט נחשב מאז ומתמיד כאבן יסוד בהתפתחות גופנית וחברתית לילדים ונוער. עיסוק בספורט לא רק מקדם כושר גופני וקואורדינציה אלא גם מחדיר מיומנויות חיים יקרות ערך כמו עבודת צוות, משמעת וחוסן. בין אם זה להבקיע שער על מגרש הכדורגל או לשפר הגשה על מגרש הטניס, ילדים לומדים את החשיבות של התמדה וספורטיביות באמצעות חוויות בעולם האמיתי.

ספורט קבוצתי מספק הזדמנויות חשובות לאינטראקציה חברתית, כאשר מחקרים מצביעים על קורולציה גבוהה בין השתתפות בפעילות ספורטיבית לבין שיפור ביצועים בלימודים. באמצעות ניצחונות ואתגרים משותפים, ילדים יוצרים חברויות מתמשכות ולומדים את הערך של שיתוף פעולה וספורטיביות.

יתרה מכך, ספורט מציע מוצא בריא לניהול רגשות ולהתמודדות עם מתח. פעילות גופנית מעוררת את ייצור האנדורפינים, נוירוטרנסמיטורים במוח הפועלים כמשפרי מצב רוח באופן טבעי. כאשר ילדים עוסקים בספורט, הם חווים "שיא טבעי", מעיין הפחתה בתחושות הלחץ תוך קידום תחושת רווחה. האופי המובנה של הספורט מספק מסגרת להצבה והשגת מטרות, מטפח תחושת הישג ומסוגלות עצמית. חוויות חיוביות אלו יכולות לחסום את השפעות הלחץ והמצוקות, ולצייד את הילדים במנגנוני התמודדות המשרתים אותם לאורך כל החיים.

גיימינג - בידור אינטראקטיבי, המציע אתגרים יצירתיים ואינטראקציה חברתית בעולמות וירטואליים

עם מעט קווי דמיון לספורט, חווית גיימינג גם כן מהנה ומועילה בתהליך התפתחות הילד, ומציעה שילוב של בידור, גירוי קוגניטיבי ואינטראקציה חברתית. באמצעות משחק, ילדים משתתפים בחוויות סוחפות המאתגרות את כישורי פתרון הבעיות שלהם, מטפחות יצירתיות ומעודדות חשיבה אסטרטגית. בין אם חוקרים עולמות וירטואליים עצומים, פותרים חידות או משתפים פעולה עם חברים במשחקים מרובי משתתפים, המשחק מספק פלטפורמה דינמית ללמידה וצמיחה.

משחקי וידאו מציעים שדרה ייחודית לחיבור חברתי, במיוחד בעידן הדיגיטלי של היום. משחקים מרובי משתתפים מאפשרים לילדים לשתף פעולה ולתקשר עם עמיתים מרקעים מגוונים, תוך טיפוח עבודת צוות, מיומנויות תקשורת ואמפתיה. קהילות משחק מקוונות מספקות תחושת שייכות ואחווה, שבה ילדים יכולים ליצור חברויות, לחלוק חוויות ולתמוך זה בזה בסביבה וירטואלית.

עם זאת, חיוני לגשת למשחקים מתוך תשומת לב ומודעות לסיכונים פוטנציאליים. זמן מסך מופרז, ביחוד בגיל צעיר, עלול להוביל להפרעות שינה ובעיות בריאות גופניות. בנוסף, חשיפה לתוכן אלים או בלתי הולם במשחקים יכולה להשפיע על התנהגותם ועמדותיהם של ילדים. לכן, קידום גישה מאוזנת למשחקים, הצבת מגבלות על זמן המסך והדרכת ילדים לעשות בחירות מושכלות לגבי בחירת משחקים חיוניים לטיפוח הרגלי משחק בריאים ולמקסום היתרונות תוך הפחתת סכנות פוטנציאליות.


פעילות המשלבת ספורט עם גיימינג (פליוול)


כמי שעסק שנים בפעילויות לילדים ונוער, אני מאמין בתוקף בכוח של שילוב ספורט וגיימינג (טכנולוגיה) בחיי הילדים כחלק מתהליך התפתחותי בריא. אינספור מחקרים מדעים מדגישים בעקביות את היתרונות של פעילות גופנית בספורט, מקדם כושר גופני, קואורדינציה ומיומנויות חברתיות. לדוגמה, על פי מחקר שפורסם על ידי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), ילדים העוסקים בפעילות גופנית סדירה באמצעות ספורט נוטים יותר לשמור על משקל תקין ולהפחית את הסיכון למחלות כרוניות בשלב מאוחר יותר בחיים. לצד אלו יש לא מעט תימוכין בעד גיימינג, אשר מצביעים על משחקי וידיאו כמשפרים יכולות קוגניטיביות, כישורי פתרון בעיות ויצירתיות. דו"ח של האגודה הפסיכולוגית האמריקאית (APA) מדגיש שמשחקי וידאו אסטרטגיים יכולים לשפר תפקודים קוגניטיביים כמו קשב, זיכרון ומיומנויות מרחביות אצל ילדים. שילוב שני התחומים, כמו פעילות דוגמאת פליוול, היא דרך מעולה להציע לילדים גישה מקיפה להנאה, למידה וצמיחה. לסיכום:

קשה לקבוע באופן נחרץ אלו יתרונות תורמים יותר להתפתחות הילד, אך מציאת איזון בין ספורט לגיימינג שמתיישר עם האינטרסים של הילד יכול לקדם את הרווחה הכללית שלו באופן משמעותי. עודדו אותם לחקור מגוון פעילויות, כולל עיסוקים פיזיים ונפשיים כאחד, תמכו בבחירות שלהם תוך הדרכה לקבלת החלטות באופן אחראי, וזכורו שמתינות, גיוון ותקשורת פתוחה חיוניים לתהליך התפתחות בריא.

12 views0 comments

Recent Posts

See All

댓글


bottom of page